Przygotowanie gleby do doniczki.

Wszystko co związane z przygotowaniami do sezonu, wysiewu.

Przygotowanie gleby do doniczki.

Postprzez Fallen YoDa » 9 mar 2010, o 10:04

Korzystając z nowego, przejrzystego podziału forum, trzeba zacząć zapełniać nowe sub-fora.
Ciekawi mnie w jaki sposób przygotowujecie glebę do wysiewu do doniczek. Być może macie sprawdzone gotowe mieszanki. Ja po lekturze zasobów internetu zacząłem od mieszanki 1/1 kompostu (własny) i ziemi z kurzego wybiegu od sąsiadki. Po wymieszaniu ziemię pod rozsady zapakowałem do piekarnika w celu wyeliminowania drobnoustrojów i grzybów. Starałem się utrzymać ok. 100 stopni Celsjusza wewnątrz bryły przez co najmniej 30 minut, sprawdzałem termometrem herbacianym. Po wystygnięciu dodałem jeszcze odrobinę ( ok. 5 g / 10 l) azofoski. Niestety gleba okazała się dość ciężka i mocno zbija się przy podlewaniu, mam nadzieję, że nie utrudni to wchodów zbyt mocno. W sobotę do tej gleby wysiałem pierwsze nasionka, będę informował jeśli coś wzejdzie lub nie. Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami, im więcej informacji, tym łatwiej będzie wyciągnąć konkretne wnioski.
Obrazek
Fallen YoDa Mężczyzna

65-69 postów

Uprawiam tykwę od: 7 marca 2010

Advertisement

Re: Przygotowanie gleby do doniczki.

Postprzez KasiaW » 9 mar 2010, o 22:54

A ja "hartuję" swoje rośliny od początku i nie wygłupiam się z przygotowaniem podłoża. Kupiłam zwykłą ziemię do roślin ozdobnych, dodaję do niej tylko fusy z herbaty i nie sterylizuję jej w piekarniku. Za to pojemniki przykrywam folią z dziurkami żeby utrzymać stałą wilgotność (co jakiś czas wietrzę), a jak roślinki wzejdą zamieniam folię na plastikową butelkę po wodzie (wietrzenie też wskazane). Moje tykwy wschodzą jedna po drugiej. Acha-przed wysiewem nasionka moczę w ciepłej wodzie 24-48 godzin.
KasiaW Nie wybrano

70-74 postów

Uprawiam tykwę od: 15 marca 2009

Postprzez TyKwak » 12 mar 2010, o 16:46

a ja jestem zdania, ze jeszcze za wczesnie i nie ma sie co spieszyc;)jesli chodzi o przygotowanie gleby w doniczkach, to osobiscie nigdy nic nie robilem
zapraszam do mojego AfroSklepu - http://www.afropuls.pl/ - sklep z afrykanskim brzmieniem
Zapraszam na stronke zespolu http://yankadi.pl/-African Drums and Dance
TyKwak Mężczyzna

25-29 postów

Uprawiam tykwę od: 19 kwietnia 2005

Postprzez run_away » 12 mar 2010, o 22:44

No właśnie kurcze też się waham, bo pogoda rzeczywiście kiepska...:/ Niby te kilka tygodni jeszcze minie do wsadzenia sadzonek w ziemię, ale oby już było ciepło w miarę. Poczekam jeszcze kilka dni i pewnie też wysadzę :) Najwyżej będę trzymał tykwę w doniczce do maja :D
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez Mirka » 13 mar 2010, o 15:33

A u mnie mija wlasnie pelna doba od kiedy wlozylam moje nasionka (od KasiW :D ) do namoczenia i dzisiaj bede je sadzic do doniczek. Rowniez mam zwykla ziemie kupiona w sklepie ogrodniczym, nie wiedzialam o fusach z herbaty - pewnie je wykozystam w ten sposob - dzieki Kasiu 8-)
Do niedawna mialam wlasne kury ale z powodu przeprowadzki i braku spokojnego dla nich miejsca oddalam je kolezance. Wkrotce zaczne przygotowywac miesce w ogrodku dla tykw i tam chce zastosowac mieszanke nawozu od kurek, kolezanka go nie potrzebuje ;) .
Ten sposob z folia i butelka tez chyba dobry, bo zastosowalam go na szczepkach passiflory ktore dostalam pozno jesienia i nie dosc ze przetrwaly to calkiem dobrze sie przyjely - caly czas owiniete folia (szczerze mowiac niewiele je wietrzylam. 8-)
JA ponoc mam reke do roslin... wiec moze sie uda z tykwami w irlandii... u nas do wczoraj bylo -5 noca, od dzis sie powoli ociepla.
Pozdrawiam.
Mirka Kobieta

140-144 postów

Uprawiam tykwę od: 0- 3-2010

Postprzez siklers » 21 lis 2012, o 09:56

Bardzo powoli zaczynam się szykować do nowego sezonu ( mojego pierwszego ), kilka nasion już posiadam :)
Zastanawia mnie jedno doniczka. Czy wybieracie jakieś wielkości doniczek ? Czy sadzicie najpierw w mniejsze doniczki po jakimś czasi jak urośnie przekładacie do większych ?
siklers Mężczyzna

70-74 postów

Uprawiam tykwę od: 10 maja 2013

Postprzez muli9 » 22 lis 2012, o 09:02

Musisz wziąć takie, żeby zapewniły roślinie niezaburzony wzrost - jeśli będzie za mala to korzenie moment opanują całą doniczke i zacznie im brakować pokarmu przez co roślina wyhamuje wzrost i może już z niej nic nie być.
Tak naprawdę to większość sadzi do ziemi dopiero w maju po "zimnej zośce " a to jakieś 3 miesiące w doniczce.
Ja miałem w tamtym roku doniczki kwadratowe 10cmx10cm i podczas sadzenia widziałem ze to minimalna wielkość jeszcze do zaakceptowania - bo korzenie chciały już wychodzić na zewnątrz
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez muli9 » 29 lis 2012, o 12:10

Całkiem przypadkiem znalazlem fotke jak wyjmowałem z doniczki - pokazuje co sie dzieje w doniczce pa paru miesiącach

201204271286.JPG
201204271286.JPG (399.39 KiB) Przeglądane 12907 razy
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez run_away » 4 gru 2012, o 20:16

Między innymi dlatego właśnie poleca się używania doniczek o kwadratowym dnie. W okragłych korzenie plączą się i roślina ma gorszy start. Wiem to tylko z teorii, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie?
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez luzyczanin » 23 sty 2013, o 20:13

Za wczesne wysiewy na pewno nie sprzyjają roślinkom. Przekonałem się ze niektóre rośliny po prostu karłowacieją rosną później ale nie jest to prawidłowy wzrost. Kwadratowa czy okrągła ? Chyba najważniejsze by nie była za mała i można bez problemu wyciągnąć roślinki przy sadzeniu do gruntu. Ja ta ten sezon planuje doniczkę okrągłą (miętkom) 13 wole dać troszkę większą na ewentualna oczekiwanie na odpowiednie temperatury .
luzyczanin Nie wybrano

10-14 postów

Następna strona

• Advertisement

Powrót do Przygotowania