Tykwy i nasiona z Afryki

Wszystko o nasionach i ich odmianach.

Tykwy i nasiona z Afryki

Postprzez Calabarte » 15 mar 2010, o 16:40

Witam,
Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział ale o nasionach również będę pisał więc wszystko umieszczę tutaj.
W lutym miałem przyjemność wyjechać na cały miesiąc do Senegalu. Powiem tylko,że było niesamowicie :-) Wróciłem 5 marca.
Jak wiadomo w Afryce tykwy są powszechnie wykorzystywane zarówno jako naczynia jak i do budowy instrumentów muzycznych.
Jednym z nich jest Kora - tradycyjny instrument Senegalu:
Obrazek
Jak widać jego główną część stanowi połowa bardzo dużej tykwy obciągniętej skórą.

Byłem mocno zaskoczony gdy na wyspie Carabane zobaczyłem drzewo, na którym rosły tykwy :-)
Przesiadywanie pod nim chyba nie byłoby zbyt bezpieczne ;-)
Obrazek

Ja sam z Senegalu przywiozłem 20 takich okrąglutkich tykw:
Obrazek
Obrazek

Tykwy kupiłem w mieście Ziguinchor jednak zostały one sprowadzone z Mali lub Gwinei. Wbrew pozorom kupienie całych tykw było właściwie niemożliwe ponieważ sprzedaje się tam prawie wyłącznie połówki.W takiej postaci są one sprowadzane.
Zdobycie moich nie było więc takie łatwe ale udało się :-)
Ponieważ drzewo kalabasowe zobaczyłem dopiero pod koniec pobytu a wcześniej przekonany byłem,że wszystkie odmiany tykw rosną "w parterze" więc nie wiem, do którego rodzaju należą moje owoce. Jestem w trakcie dowiadywania się tego.
No i tak doszliśmy do nasion. Posiadam nasiona tego gatunku, które mogę sprzedać:
Obrazek
W najbliższym czasie powinienem wiedzieć czy te tykwy rosną na drzewach czy na krzakach bo to dość istotna informacja. A może ktoś z forumowiczów jest w stanie to stwierdzić.
Ja mam zamiar zasadzić je u siebie i zobaczyć co z tego wyjdzie :-)
To by było na tyle jeśli chodzi o szczyptę informacji na temat tykw w Afryce.
Pozdrawiam :-)
____________________________________________________________________________________________
"Ludzie odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją wcale"
Calabarte Mężczyzna

90-94 postów

Uprawiam tykwę od: 3 maja 2009

Advertisement

Re: Tykwy i nasiona z Afryki

Postprzez TyKwak » 15 mar 2010, o 17:06

witaj kolego

(tu kaczy ;P, na tym forum Tykwak) fajna sprawa z tym drzewem. powstaje tylko pytanie: czy drzewo to przezyje polska zime? na zdrowy rozum wydaje mi sie, ze musi minac kilka lat zanim zacznie owocowac. tak czy siak bardzo fajna ciekawostka, o ktorej wydaje mi sie ze nie wiele osob wie.

pozdrawiam
zapraszam do mojego AfroSklepu - http://www.afropuls.pl/ - sklep z afrykanskim brzmieniem
Zapraszam na stronke zespolu http://yankadi.pl/-African Drums and Dance
TyKwak Mężczyzna

25-29 postów

Uprawiam tykwę od: 19 kwietnia 2005

Postprzez run_away » 15 mar 2010, o 17:19

O tykwowym drzewie wspomniałem już w jednym wątku na forum jakiś czas temu :) (dokładniej tu - viewtopic.php?f=36&t=4#p9). Z tego co wiem to tykwowe drzewo nazywane również Calabash tree to Crescentia cujete czyli drzewo dające bardzo zbliżone, drewniejące owoce do tykwy pospolitej. Problem w tym, że są to rośliny które potrzebują raczej gorącego klimatu więc ich uprawa w Polsce raczej odpada. Zaciekawiły mnie bardziej te Twoje nasiona bo wyglądają bardzo podobnie do tykwy pospolitej. I tu pytanie - czy nasiona Crescentia cujete są po prostu podobne do tykwy czy może kupiłeś owoce tykwy podobnej do Crescentia cujete :) Odmian tykwy pospolitej jest naprawdę masa więc jest taka możliwość, z drugiej strony biorąc pod uwagę popularność Calabash tree w Afryce to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednak to jego nasiona. Niestety nigdzie nie umiem znaleźć zdjecia nasion tykwowego drzewa, żeby ostatecznie porównać i osądzić, ale będę szukał dalej ;)

ps. Ogród botaniczny UJ w Krakowie ma w galerii to drzewo i nazwane jest Dzbaniwo :> (http://www.ogrod.uj.edu.pl/index.php?op ... &menu_id=0). Możliwe, że oni mają więcej informacji o tym drzewie - można do nich napisać. Czytałem też, że nazywają je po prostu kalabasowym drzewem.
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez Calabarte » 15 mar 2010, o 17:32

Dzięki za szybkie odpowiedzi :-)
Nie trafiłem wcześniej na tę wzmiankę dotyczącą drzewa.
No i właśnie mam taki problem jak napisałeś ale myślę,że uda mi się zdobyć informację co to dokładnie jest za odmiana bezpośrednio od znajomego w Senegalu :-) Kurczę, jakoś ciężko jest mi uwierzyć,że takie duże tykwy jak np. te wykorzystywane do budowy Kory rosną na drzewach. Nadal mam więc nadzieję,że to inny gatunek :-)
Pozdrawiam
____________________________________________________________________________________________
"Ludzie odważni nie żyją wiecznie, ostrożni nie żyją wcale"
Calabarte Mężczyzna

90-94 postów

Uprawiam tykwę od: 3 maja 2009

Postprzez run_away » 15 mar 2010, o 17:47

Istnieją np. takie odmiany tykwy jak Cannonball czy jeszcze większa Basketball z których myślę, że bez problemu Korę da się zrobić. Nawet składaliśmy zamówienie na ich nasiona z USA, ale coś nie wypaliło - brak odpowiedzi na maile itd. a robi się coraz później, wiec pod koniec tego sezonu trzeba będzie się zainteresować i złożyć zamówienie, żeby w nowym sezonie można było eksperymentować :)
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez muli9 » 13 wrz 2011, o 13:54

czy sa jakies postepy w hodowli tej odmiany? ma ktos moze ziarna do podzielenia/sprzedania ? im wiecej osob bedzie probowac tym wieksza szanse ze cos z tego wyjdzie

znalazlem nasiona ciekawe co z tego bedzie

http://allegro.pl/crescentia-cujete-owo ... 65897.html

a ktos wie jaka ziemie lubi ta roslinka ?
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez run_away » 16 wrz 2011, o 11:02

Pytanie tylko jaki jest sens hodowania cruscentia cujete skoro to roślina, która nie rośnie w naszym klimacie. No chyba, że się mieszka w Meksyku :> tutaj jest neico informacji na ten temat - http://pl.wikipedia.org/wiki/Dzbaniwo_kalebasowe
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez muli9 » 16 wrz 2011, o 12:52

tak ale bez sprawdzenia sie nie dowiemy - podobnie bylo z brzoskwiniami itp tez niby nie mialy rosnac a u mnie caly sad ze az sie lamia galezie, moze trzeba sprobowac w tunelu z folii lub szkla
muli9 Mężczyzna

475-479 postów

Uprawiam tykwę od: 1 marca 2011

Postprzez Ninja » 31 gru 2012, o 18:20

Cześć jeśli jesteś zainteresowany bądź kto kolwiek ma ochotę poeksperymentować chętnie zapodam nasiona.
Pestki wyciągnąłem z tych owoców
Załączniki
calabash 2.jpg
calabash 2.jpg (25.22 KiB) Przeglądane 6365 razy
cakabash.jpg
cakabash.jpg (37.73 KiB) Przeglądane 6365 razy
Ninja Mężczyzna

155-159 postów

Postprzez wila » 31 gru 2012, o 23:30

Bardzo lubię eksperymentować z wszelakimi nasionami i chętnie sprawdzę co wyrośnie z Twoich jeśli kilka mi podarujesz.
pozdrawiam Małgosia
wila Kobieta

205-209 postów

Uprawiam tykwę od: 0- 4-1912

Następna strona

• Advertisement

Powrót do Nasiona, odmiany