gnijąca (?) siewka

Pisz, jeśli dzieje się coś nie tak.

gnijąca (?) siewka

Postprzez elakrawiec » 15 mar 2010, o 19:45

Posiałam jakieś 2 m-ce temu jedno :) nasionko tykwy kobry, no i kilka dni temu łaskawie wzeszła :) Co prawda to nasionko było z tykwy, która mi spleśniała i zrobiłam to tylko w ramach eksperymentu, ale zauważyłam, że łodyżka siewki brązowieje i marnieje. Zdarzało mi się to również w poprzednich latach, niektóre siewki - niezależnie od wielkości - brązowiały, a potem ciach! i po roślince. Dodam, że wcześniej kupowałam nasionka na allegro. Wiecie może czemu się tak dzieje? Pytam, bo mam mało miejsca na posadzenie większej ilości tykw i nie będę robić bardzo dużo rozsad, więc gdyby miały mi na dodatek zmarnieć to wrrrrrrrrrrrrrr...........
elakrawiec Nie wybrano

10-14 postów

Advertisement

Re: gnijąca (?) siewka

Postprzez run_away » 15 mar 2010, o 19:58

hmm, jedyne co mi przychodzi do głowy to zbyt duża wilgotność. Korzonki mogły być całkowicie zalane a one też potrzebują powietrza i mogły zacząć gnić. Proponuję zwrócić szczególną uwagę, żeby ziemia nie była cały czas mokra tylko lekko wilgotna. Nasiona potrzebują ok. 60-70% wilgotności a przy ciągle mokrej glebie praktycznie wilgotność sięga 100% :) Wg. mnie to może być przyczyną gnicia siewek.
run_away Mężczyzna

Administrator

Postprzez KasiaW » 16 mar 2010, o 19:49

Jak mogę coś podpowiedzieć-są środki chemiczne na choroby grzybowe specjalne do siewek-możesz stosować je profilaktycznie. Mi kiedyś zostało trochę preparatu do zaprawiania nasion więc rozrobiłam z wodą i stosowałam do podlewania wschodzących roślinek. Środowisko sprzyjające wschodom (wilgoć i temp.pow.20 stopni) niestety sprzyja też grzybom :evil:
KasiaW Nie wybrano

70-74 postów

Uprawiam tykwę od: 15 marca 2009

Postprzez KasiaW » 3 kwi 2010, o 22:28

Nie potraktowałam w tym roku nasion i siewek profilaktycznie żadnym preparatem i straciłam już dwie tykwy i parę cyni. Dopadła je zgorzel siewek. Ale tylko te wysiane w ziemi z Castoramy (do kwiatów). W ziemi przeznaczonej do siewu i pikowania roślinki maja się dobrze. Opryskałam pozostałe rośliny miedzianem ale nie wiem czy uda się je uratować przed zakażeniem :(
KasiaW Nie wybrano

70-74 postów

Postprzez TyKwak » 4 kwi 2010, o 11:21

co to jest zgorzel?? ja od kiedy sieje nigdy sie nie spotkalem z zadnym problemem w przypadku pielegnacji sadzonek
zapraszam do mojego AfroSklepu - http://www.afropuls.pl/ - sklep z afrykanskim brzmieniem
Zapraszam na stronke zespolu http://yankadi.pl/-African Drums and Dance
TyKwak Mężczyzna

25-29 postów

Uprawiam tykwę od: 19 kwietnia 2005

Postprzez KasiaW » 4 kwi 2010, o 20:22

Zgorzel siewek – choroba grzybowa siewek. Liczna grupa patogenów wywołujących zgorzel powszechnie występuje w glebach leśnych i rolnych. Choroba ta występuje bardzo wcześnie po skiełkowaniu. Rodzaje zgorzeli:
Zgorzel przedwschodowa – przed ukazaniem się nadziemnych części rośliny, prowadzi do obumarcia kiełków przed wydostaniem się na powierzchnię.
Zgorzel powschodową – na formujących się liścieniach, łodyżkach oraz liściach właściwych powodowana jest przez grzyby, które obejmują swym porażeniem szyję korzeniową. W miejscu infekcji następuje najczęściej silne przewężenie prowadzące do obumierania rośliny.
Takie właśnie przewężenia powstały na moich siewkach w miejscu stykania się z ziemią. Chorobie sprzyja duża wilgotność i zaskorupienie się ziemi-ziemia z Castoramy łatwo się zaskorupia, jest "ciężkawa", łatwo kumuluje i trzyma wilgoć.
KasiaW Nie wybrano

70-74 postów

• Advertisement

Powrót do Problemy